Усі новини

Щороку – 29 жовтня в Україні і світі відзначається Всесвітній день боротьби з інсультом

Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу за рахунок розриву, спазму або закупорки судин мозку, внаслідок чого ушкоджується речовина головного мозку. Хвороби системи кровообігу займають провідне місце у структурі захворюваності та смертності у регіоні.

У 2023 році у Запорізькій області в закладах охорони здоров’я з інсультами всіх типів проліковано – 4842 хворих,   у 2022 році – 4033. Кількість госпіталізованих  збільшилась на 809 осіб (20,1%).В динаміці у 2023р. показник госпітальної захворюваності на інсульти перевищував на 20,1% аналогічний показник у 2022 році та становив у 2023р. – 295,7 (на 100 тис. населення), у 2022р. – 246,3.

Інсульти викликаються головним чином оклюзією, яка перешкоджає надходженню крові до головного мозку. Найбільш поширеною причиною цього є виникнення жирових відкладень на внутрішніх стінках кровоносних судин, що забезпечують серце або головний мозок. Вони звужують кровоносні судини і роблять їх менш гнучкими. У цьому випадку підвищується можливість закупорки кровоносних судин згустками крові. Коли це відбувається, кровоносні судини не можуть постачати кров’ю головний мозок, пошкоджуючи його.

Як розпізнати інсульт?

Найбільш поширеним симптомом інсульту є раптова блідість на обличчі, слабкість в руці або нозі, в більшості випадків з одного боку тіла. Інші симптоми включають раптову появу:

оніміння обличчя, руки чи ноги, особливо з одного боку тіла;

сплутаності свідомості, утруднення при виголошенні слів чи розумінні промови;

труднощі дивитися одним або обома очима;

утруднення при ходьбі, запаморочення, порушення рівноваги чи координації;

різкого головного болю з невідомої причини;

непритомного чи несвідомого стану.

Наслідки інсульту залежать від того, яка частина головного мозку пошкоджена та наскільки серйозне ушкодження. Інсульт може впливати лише одну частину тіла, наприклад обличчя, руку чи ногу. Він також може повністю паралізувати одну частину тіла.

Якщо ви бачите у когось ознаки інсульту, негайно викличте лікаря чи швидку допомогу або відвезіть цю людину до пункту невідкладної допомоги найближчої лікарні. Зробіть це, навіть якщо симптоми не дуже важкі, оскільки інсульт може прогресувати.

Потрібно пам’ятати, що навіть у тих випадках, коли хворі з інсультом були госпіталізовані та мали доступ до сучасних передових методів лікування, багато з них помирає або стає інвалідами.

Тому найкраще попереджати виникнення інсульту, аніж боротись з його наслідками. Профілактика завжди краща за лікування, і завдяки їй можна попередити більшість випадків інсульту. Наукові дослідження показують, що низка факторів підвищує ймовірність виникнення інсульту.

Вони називаються факторами ризику. Деякі фактори ризику пов’язані з вибором способу життя.

Трьома найважливішими факторами, пов’язаними з способом життя є:

– куріння та інше вживання тютюну;

– неправильне харчування;

– відсутність фізичної активності.

Рекомендації щодо профілактики виникнення інсультів.

Існує дуже багато засобів, за допомогою яких можна скоротити ризик виникнення інсульту для вас та членів вашої родини.

Почніть із вибору певного здорового способу життя:

якщо ви курите або іншим чином вживаєте тютюн, киньте це. Уникайте дихання від сигарет інших людей.

проводьте 30 хвилин на день, займаючись якоюсь активною фізичною діяльністю, такою як прогулянки, робота в саду або робота по дому.

щодня п’ять разів на день споживайте фрукти та овочі.

обмежте вміст солі, жиру та цукру у вашому раціоні харчування.

щороку звертайтеся до свого лікаря для перевірки своєї ваги, кров’яного тиску, вмісту жиру та цукру в крові.

переконуйте членів вашої сім’ї та інших осіб змінити свій спосіб життя.

Будьте здорові. Бережіть себе та своїх близьких!

Матеріал підготували фахівці відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань Запорізького обласного ЦКПХ

Поділитися:
Знайти