Усі новини

Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання на сказ у 96-99 % випадків

Сказ – смертельна хвороба, яка не має специфічного лікування. Врятувати від нього може лише своєчасне звернення за антирабічною допомогою та проведенням курсу антирабічних щеплень.

Яка ситуація із захворюванням на сказ в м. Запоріжжя, що робити, якщо вас укусила безпритульна або дика тварина, що таке антирабічна вакцина, на ці важливі питання відповідає наш експерт, завідувач відділення епіднагляду (спостереження) та профілактики інфекційних хвороб Відокремленого підрозділу «Запорізький відділ ДУ «Запорізький ОЦКПХ МОЗ» Альона Безверха.

Захворюванню на сказ людини може запобігти лише вчасно розпочата вакцинація!

З початку 2024 року до закладів охорони здоров’я міста з приводу пошкоджень нанесених тваринами (ослинення, подряпання, покуси) звернулось 593 особи, із них 108 – діти; 276 осіб зазнали укусів бродячими тваринами.

Антирабічне лікування (щеплення проти сказу антирабічною вакциною) призначено 272 особам ( із них діти – 54 ), в тому числі, комбінований курс щеплень (антирабічна вакцина в поєднанні з антирабічним імуноглобуліном) – 40 особам.

Ситуація із захворювання на сказ серед тварин в м. Запоріжжя є напруженою. Щорічно в м. Запоріжжі фіксується до 1700 випадків звернень населення з приводу пошкоджень нанесених тваринами.

На території м. Запоріжжя зареєстровано 5 вогнищ сказу серед тварин: Заводський район – 3, Шевченківський район – 1, Вознесенівський р-н -1.

При проведенні епідеміологічних розслідувань у вогнищах виявлено 17 осіб ( в тому числі 1 дитина), які постраждали від пошкоджень нанесених тваринами хворими на сказ. В трьох випадках тварини були домашніми (собаки-2, кіт -1) та утримувались в домоволодіннях; в двох випадках – безпритульними, собаки які проживали довгий час на територіях, де їх підгодовували люди.

В усіх п’яти вогнищах пошкодження отримані при догляді за тваринами, піклуванні, годуванні, лікуванні.

Постраждалі були направлені до закладів охорони здоров’я міста, оглянуті лікарем хірургом/ рабіологом та отримали призначення на проведення курсу антирабічних щеплень.

Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу (англ. Rabies virus) із роду Lyssavirus. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким ушкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з антирабічним лікуванням (отриманням курсу щеплень проти сказу), або відмовою від нього – смерть неминуча!

Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через укус, подряпину та мікроушкодження шкіри, потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.

Якщо вас укусила чи лизнула безпритульна або дика тварина, негайно зверніться до лікаря! Зволікання може коштувати життя!

Коли лікар недоступний, для нейтралізації вірусу ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хвилин водою з милом, якщо є  можливість – обробіть рану 70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду.

Після цього неодмінно зверніться по медичну допомогу до закладу охорони здоров’я, де після огляду лікар хірург/рабіолог, в залежності від характеру нанесених вам пошкоджень, визначить та призначить курс антирабічного лікування згідно схеми зазначеної в інструкції по застосуванню вакцини яка наявна в закладі.

Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання на сказ у 96–99% випадків. Вона ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи ослинення. Утім, курс імунізації призначають навіть через кілька місяців після контакту із хворою або ж підозрілою на сказ твариною. У разі небезпечної локалізації укусів (обличчя, шия, голова, пальці рук, промежина), множинних або дуже глибоких поодиноких укусів, ослинення слизових оболонок, будь-яких ушкоджень, завданих хижими тваринами, кажанами й гризунами, коли є ризик короткого інкубаційного періоду, окрім вакцини застосовують і антирабічний імуноглобулін.

Наразі, всі заклади охорони здоров’я міста, які надають антирабічну допомогу забезпечені антирабічними препаратами для проведення антирабічного лікування населенню.

Якщо Ви зазнали ушкоджень від домашнього улюбленця, будь-то це кішка, чи собака, особливо коли в їх поведінці ви помітили зміни (збудженість, агресивність), погіршення стану здоров’я (слинотеча, слабкий апетит, відмова або лякливість від води, тощо) – нехтувати правилами промивання рани водою з милом та відтерміновувати звернення до лікаря хірурга/рабіолога за антирабічною допомогою – не слід!

Домашнього улюбленця в найкоротший термін необхідно показати лікарю ветеринарної медицини, для визначення стану здоров’я тварини та забезпечення за нею ветеринарного нагляду протягом 10-ти днів.

Якщо тварина після ветеринарного нагляду (10 днів) залишилась здорова і цей факт підтверджено довідкою від ветеринара – повідомте лікаря хірурга/рабіолога, для коригування лікування – відміни антирабічних щеплень.

Зверніть увагу! Спостереження за станом здоров’я тварини (ветеринарний нагляд) повинен здійснювати тільки спеціаліст – лікар ветеринарної медицини, ветеринар. Особисті спостереження за домашнім улюбленцем є суб’єктивними.

Якщо в період ветеринарного нагляду тварина пала – курс антирабічних щеплень розпочніть отримувати негайно!

Запобігти захворюванню на сказ ваших домашніх улюбленців можливо! Піклуючись про них не забувайте їх щорічно вакцинувати проти сказу!

Бережіть своє здоров’я, піклуйтесь про домашніх улюбленців та не забувайте про правила поводження з тваринами!

 

Матеріал підготувала завідувач відділення епіднагляду (спостереження) та профілактики інфекційних хвороб Відокремлений підрозділ «Запорізький відділ ДУ «Запорізький ОЦКПХ МОЗ» Альона Безверха

 

 

 

 

Поділитися:
Знайти