Алкогольна залежність: звідки береться та як позбутися
16 лютого 2025
Навіть один ковток пива робить нас радіснішими та підвищує рівень дофаміну. Та досить швидко вживання алкоголю може призвести до протилежного ефекту. Не дивно, що алкогольна залежність — величезна глобальна проблема.
Є кілька причин зловживанням алкоголю. Здебільшого залежність визначають як тривале й компульсивне споживання речовини. Люди біологічно вмотивовані шукати винагороду — тіло виділяє хімічну речовину під назвою дофамін, яка змушує відчувати задоволення. Також, доступність алкоголю. Чим легше отримати адиктивну речовину — тим ймовірніше, що людина почне вживати.
Зловживання алкоголем може викликати багато проблем, пов’язаних із фізичним здоров’ям: наприклад, виразка шлунку та дванадцятипалої кишки, хвороби нирок та печінки тощо. Алкоголь збільшує ризик деменції, раку підшлункової, стравоходу, печінки, прямої кишки, молочних залоз.
Люди, які надмірно споживають алкоголь, мають вищі ризики серцево-судинних хвороб, гіпертензії та абдомінального ожиріння, а також фізіологічну потребу в алкоголі, яка залежно від ступеня важкості може тривати від кількох днів до кількох тижнів. Важливо позбутись цієї деструктивної залежності на ментальному рівні.
Як позбутися алкогольної залежності?
- Усвідомити свою залежність
Люди з залежністю часто мають компульсивну поведінку. Вони знають, що випивають, але водночас не усвідомлюють, що роблять це. Спробуйте чесно розповісти про свою залежність. Це може бути сеанс психотерапії, група підтримки в анонімних алкоголіках, розмова з духовним наставником чи другом, або ж приватний щоденник.
- Знайти внутрішню мотивацію
Для того, щоб людина почала позбуватись залежності, потрібно розв’язати проблеми, які призвели до вживання алкоголю. Люди часто вживають, щоб знизити рівень стресу або ж психологічного болю. А також через нудьгу, тривогу або самотність. Важливо зрозуміти, що кожен залежний має знайти правильну — «свою» мотивацію припинити вживати.
- Створіть бар’єри між собою та випивкою
Коли людина має неймовірний потяг до речовини, вона не може покладатись лише на волю. Створіть фізичні перешкоди між собою та алкоголем. Не ходіть вулицею, де розташований ваш улюблений бар, приберіть алкоголь з будинку, не відвідуйте заходів, де зазвичай випивали тощо.
- Знайдіть спільноту, яка вас підтримає
Люди, яким необхідна допомога із залежностями, часто відчувають сором або провину через свою звичку. Якщо людину осуджують або уникають, то сором налаштовує на збереження минулої моделі поведінки. Водночас сором може служити способом емоційного переживання минулих подій і допомагати припинити деструктивну поведінку.
- Більше рухайтесь та займайтесь спортом
Це корисно усім, але в контексті боротьби з залежностями спорт та рухова активність надважливі, бо підвищують рівень нейромедіаторів, що беруть участь у регулюванні позитивних емоцій. Фізичні вправи зменшують ймовірність вживання наркотиків та виникнення залежності від них. Ба більше, було доведено, що фізична активність допомагає людям із залежністю припинити або скоротити вживання.
Джерело: Ти як? https://howareu.com/